Nie każdy jest zadowolony z wyglądu swojej sylwetki. Można jednak zmienić kształty figury i pozbyć się nadprogramowych kilogramów, które spędzają sen z powiek. Do wyboru jest wiele modeli żywieniowych, które pozwalają na uzyskanie pożądanych efektów dłuższej lub krótszej perspektywie czasu. Wiele osób zmienia swoje nawyki żywieniowe nie tylko po to, aby schudnąć i lepiej wyglądać, ale też w celu poprawienia zdrowia i samopoczucia. Na całym świecie dużą popularnością cieszy się dieta South Beach, która została opracowana przez amerykańskiego kardiologa Arthura Agatstona.

PROGRAM DIETY SOUTH BEACH – CO MOŻNA JEŚĆ, A CZEGO UNIKAĆ?

Autor diety South Beach miał na uwadze przy jej opracowywaniu poprawę stanu zdrowia osób borykających się z różnymi schorzeniami dotyczącymi mięśnia sercowego i cukrzycą. Okazuje się, że przestrzeganie zasad tej diety skutkuje lepszym samopoczuciem i redukcją masy ciała oraz poprawieniem ogólnego stanu zdrowia. Bardzo ważne jest przy tworzeniu menu to, aby mieć na uwadze indeks glikemiczny poszczególnych produktów spożywczych. Największy nacisk kładzie się na spożywanie jedzenia o niskim indeksie glikemicznym, które nie podnoszą gwałtownie poziomu glukozy we krwi. Zgodnie z dietą South Beach należy wykluczyć produkty zawierające tłuszcze trans, nasycone kwasy tłuszczowe o indeksie glikemicznym powyżej 60. Z jadłospisu trzeba wykluczyć białe pieczywo i makarony. Można jeść produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa o indeksie glikemicznym poniżej 50. Gazowane napoje trzeba zastąpić herbatą niezwierającą teiny, kawą bezkofeinową, sokami warzywnymi i wodą mineralną. Dzień należy zawsze zaczynać od zjedzenia śniadania, a od południa wystrzegać się przejadania. Dieta South Beach składa się z trzech faz. Każda faza wiąże się z wykluczeniem i włączeniem do menu określonych produktów żywnościowych. W pierwszej fazie (odchudzania) trwającej od dwóch do trzech tygodni należy spożywać sześć posiłków dziennie (śniadanie, obiad, kolacja i trzy przekąski). Mogą składać się na nie chuda wołowina, drób, ryby morskie, całe jajka, cielęcina, sery z obniżoną zwartością tłuszczu, orzechy, warzywa niskowęglowodanowe. Zabronione są produkty bogate w węglowodany, owoce i soki z nich, tłuste sery, brie, tłuste kawałki mięsa i przetwory z nich, warzywa skrobiowe, kawa, słodkie napoje, alkohol. W drugiej fazie (stabilizacji) nadal powinno się jeść sześć posiłków dziennie, wzbogacając menu o produkty z większą zawartością węglowodanów – owoce, płatki śniadaniowe, produkty pełnoziarniste, ryż dziki i brązowy, fasola czarna i czerwona, zielony groszek, marchew, niewielkie ilości czekolady i wina. W trzeciej fazie (utrzymania wagi) można jeść wszystko co smakuje, ale z umiarem i o niskim indeksem glikemicznym.

PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS NA DIECIE SOUTH BEACH

Na śniadanie można zjeść sałatkę składającą się z owoców morza. W fazie drugiej diety można sięgnąć po jajko gotowane na twardo z pomidorem i papryką. Z kolei w fazie trzeciej sprawdzą się płatki śniadaniowe na chudym mleku. Można też zjeść naleśniki z dżemem i wypić kawębezkofeinową z chudym mlekiem czy jajecznicę z grzybami i bułką graham. Drugie śniadanie to okazja do wypicia soku warzywnego lub do zjedzenia krojonych warzyw w pierwszej fazie. W drugiej natomiast spróbować można jogurtu naturalnego w wersji light z jabłkiem lub serka owocowego. W trzeciej fazie diety można zjeść kanapkę z chudym twarogiem i pomidorem czy jogurt bez tłuszczu z bananem. Obiad może składać się z gotowanej piersi kurczaka, kalafiora gotowanego, dodatkiem oliwy z oliwek. W drugiej fazie sprawdzi się połowa szklanki dzikiego ryżu z pstrągiem z piekarnika i sałatką z kiszonej kapusty lub pasta jajeczna z kromką chleba sitkowego i papryką. W fazie trzeciej można zaserwować sobie zupę krem na bazie cukinii z grzankami z pełnoziarnistego pieczywa i sok warzywny. Kolacja to okazja do zjedzenia w pierwszej fazie paru łyżek nasion słonecznika lub kromki chleba pełnoziarnistego z margaryną, szynką drobiową i papryką. W trzeciej fazie diety dobrym wyborem będzie zjedzenie sałatki z mozzarellą light, papryką, pomidorami, pestkami dynia i oliwą z oliwek lub potrawka z indyka z warzywami i ryżem.

PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA DIETY SOUTH BEACH

Dieta South Beach nie jest dla osób z niedomagającymi nerkami, gdyż może w dłuższej perspektywie przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia i nasilenia się objawów schorzenia. Po dietę tą nie powinny sięgać również młode osoby w fazie wzrostu, czyli małym dzieciom i nastolatkom. Przeciwwskazaniem do stosowania diety South Beach jest cukrzyca i częste wahania poziomu glukozy we krwi, hipercholesterolemia. Dieta South Beach nie jest zalecana osobom borykającym się z chorobami nerek. Nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Dieta South Beach przepisy z pewnością wiąże się z możliwością szybkiego zrzucania zbędnej masy ciała, ale nie może ona być stosowana przez dłuższy okres czasu. Grozi to wyniszczeniem organizmu. Przy tak dużej restrykcji bardzo szybko pojawiają się niedobory witamin, minerałów. Mogą wystąpić też stany hipoglikemii, nerwowość, osłabienie. Posiłki nie są prawidłowo zbilansowane pod kątem proporcji makroskładników. Dieta South Beach ma również zbyt dużą podaż białka, co ma negatywny wpływ na organizm, szczególnie na pracę nerek. Często pojawia się przewlekłe zmęczenie i pogorszenie się samopoczucia. Nagłe przerwanie diety i szybkie zwiększenie podaży węglowodanów skutkuje efektem jojo.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Chinacheapnfljerseys.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Chinacheapnfljerseys.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Chinacheapnfljerseys.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Chinacheapnfljerseys.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Chinacheapnfljerseys.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony