Dieta Dukana nazywana jest też dietą białkową, ponieważ polega na jedzeniu produktów zawierających właśnie białko. Stworzył ją francuski lekarz – Pierre Dukan, redukując w posiłkach węglowodany oraz tłuszcze na rzecz warzyw i produktów, które zawierają duże ilości białka.


DIETA DUKANA FAZY

Program diety zakłada ograniczenie węglowodanów i tłuszczów, a rozszerzenie diety o białko, co zapewnia uczucie sytości, a jednocześnie pozwala obniżyć wagę. Jednak aby dieta była skuteczna konieczne jest też dbanie o aktywność fizyczną. Podstawą diety Dukana są białka, czyli proteiny, których jedzenie daje duże ilości energii. Dlatego podczas diety nie ma konieczności restrykcyjnego przestrzegania pór jedzenia, gdyż białko wpływa na podaż energii. Jedząc je można chudnąć, jednocześnie nie czując się znużonym, głodnym, sennym i apatycznym. W diecie Dukana ważne jest picie dużej ilości wody w ciągu dnia – około 1,5 litra lub więcej. Bez niej dieta nie jest tak skuteczna i może nie mieć dobrego wpływu na zdrowie. Sama dieta Dukana posiada poszczególne fazy, które wpływają na proces odchudzania. Jest ich 4:

  • FAZA 1 – tzw. faza uderzeniowa, która trwa od 3 do 10 dni. Szczegóły jej trwania wynikają z tego jak duża jest nadwaga. Jednocześnie jest to też najtrudniejszy moment odchudzania, ponieważ należy wówczas jeść tylko produkty zawierające biało. W tej fazie najszybciej widać efekty odchudzania.

  • FAZA 2 – tzw. faza naprzemienna, kiedy do diety włącza się również warzywa i je się na przemian z białkiem.

  • FAZA 3 – tzw. faza utrwalania efektów, która powinna wynosić 10 dni na każdy utracony podczas wcześniejszych dni kilogram. Analogicznie – do 3 utraconych kilogramów powinno to być 30 dni tej fazy diety. W tym czasie można jeść białka i warzywa oraz powoli włączać do codziennego menu również owoce, produkty zbożowe i wybrane produkty z zawartością skrobi. Co ciekawe, w tym okresie odchudzania można sobie pozwolić na krótki moment odpoczynku od diety, określany jako “uczty”. Są to maksymalnie dwa dni w tygodniu, kiedy można jeść to, na co ma się ochotę, jednak bez przejadania się.

  • FAZA 4 – tzw. faza stabilizacji, która, zdaniem doktora Dukana, powinna trwać aż do końca życia. Zakłada ona, że w każdym tygodniu powinien być jeden taki dzień kiedy jemy tylko proteiny, co ma na celu podtrzymanie efektów i uniknięcie powrotu do nadwagi.


DIETA DUKANA PRZEPISY

Dieta Dukana posiada zróżnicowany jadłospis, co wynika z poszczególnych faz diety. I tak:

  • W pierwszej fazie diety – tzw. uderzeniowej na śniadanie poleca się jedzenie dużych ilości białka, np. w formie jajecznicy 2 całych jaj i 2 białek razem z serkiem wiejskim typu light. Na drugie śniadanie ponownie produkty z białkiem – np. szynkę z indyka z jogurtem naturalnym. Z kolei na obiad można przygotować np. pierś z kurczaka z dodatkiem ziół, na podwieczorek odtłuszczony serek, a na kolację sałatkę z tuńczyka.

  • W drugiej fazie diety – tzw. fazie naprzemiennej nadal stosuje się dietę bazującą na białku. Na śniadanie można przygotować jogurt naturalny z dodatkiem owoców, które w tej fazie są dozwolone. Na drugie śniadanie np. serek ziarnisty z warzywami, na podwieczorek odtłuszczony serek, a na kolację sałatkę owocową.

  • W trzeciej fazie – tzw. fazie utrwalania dieta bazuje dalej na produktach białkowych. Na śniadanie może to być np. jogurt naturalny z owocami, na drugie śniadanie odtłuczony serek ziarnisty z warzywami, na obiad pierś kurczaka z dodatkiem jogurtu naturalnego, a na kolację sałatka owocowa.

  • W 4 fazie diety – można jeść to, co się chce, jednak bez przejadania się. Dieta jest mniej restrykcyjna, ale powinna bazować na warzywach i owocach oraz zdrowych, naturalnych produktach.


PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA DIETY DUKANA

Dieta Dukana nie jest przeznaczona dla osób, które zmagają się z poważnymi chorobami i pozostają pod nadzorem lekarzy specjalistów. Z przyczyn zdrowotnych nie powinny jej stosować również kobiety, które planują ciążę lub są w ciąży. Dieta Dukana nie jest wskazana kobietom w okresie połogu i podczas karmienia piersią, czyli w sytuacjach kiedy organizm potrzebuje pełnowartościowych posiłków z uwagi na dobro kobiety i dziecka. Ze względu na fakt, że dieta Dukana bazuje na jadłospisie mocno opartym na nabiale i chudych rybach oraz mięsie nie jest przeznaczona dla osób, które nie jedzą tego typu produktów z uwagi na zalecenia zdrowotne, alergie, nietolerancje pokarmowe oraz dla wegan i wegetarian – czyli osób, które z powodów światopoglądowych eliminują składniki diety, takie jak np. nabiał lub mięso z codziennego menu.


DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Dieta Dukana jest uważana za dość monotonną, a przez to nieciekawą dla wielu osób, zwłaszcza tych, które cenią sobie różnorodność w zakresie spożywania potraw. Do niepożądanych działań podczas stosowania diety Dukana można zaliczyć zaparcia, które wiążą się z przyjmowaniem małych ilości błonnika pokarmowego. W pierwszych dwóch okresach diety, z uwagi na fakt, że je się tylko proteiny i warzywa, może też dojść do braków witaminowych i minerałowych, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na tę dietę. Sama dieta jest też dość droga, co też jest utrudnieniem dla części osób.