Dieta Atkinsa jest związana ze sposobem odchudzania, który zyskał uznanie zwłaszcza w Ameryce. Od pewnego czasu cieszy się sporą popularnością także w Europie. Na czym polega program diety? Jak ją stosować? Jakie korzyści może przynieść?

PROGRAM DIETY

Dieta Atkinsa odnosi się do gatunku diet niedoborowych. Okazuje się, że jest ona bardzo uboga w węglowodany i witaminy, natomiast jej dłuższe stosowanie wpłynie na nasze zdrowie. Wiele osób stawia na rozwiązania, które pozwolą szybko pozbyć się dodatkowych kilogramów, jednak nie zawsze jest to najlepsze dla organizmu. Nazwa diety wzięła się od nazwiska kardiologa (Roberta Atkinsa), który stworzył ten kontrowersyjny sposób odżywiania. Zaznaczał on, że podstawą diety powinny być białka i tłuszcze, gdyż przyczyna nadwagi związana jest jedynie ze spożywaniem cukru i węglowodanów. Program diety obejmuje trzy etapy, w trakcie których należy spożywać określoną żywność, a także ograniczać węglowodany.

DIETA ATKINSA JADŁOSPIS

Zwolennicy diety Atkinsa mogą często sięgać po wędliny i mięso, w zasadzie bez ograniczeń. Ten aspekt sprawia, że coraz więcej osób stosuje taki jadłospis, gdyż wierzą w powodzenie diety i zrzucenie zbędnych kilogramów. Atkins stwierdził, że dieta nie musi kojarzyć się z głodówką, natomiast ograniczenie węglowodanów zmieni całkowicie naszą przemianę materii. W tym przypadku krew ulega zakwaszeniu, dzięki czemu zanika uczucie głodu do minimum. Stosując wytyczne można schudnąć nawet do pięciu kilogramów w ciągu miesiąca, ale warto zadać sobie pytanie, czy naprawdę warto postawić na takie odżywianie. Podstawą tej diety są ryby, oleje roślinne i mięso. Proces zrzucania zbędnych kilogramów podzielony został przez Atkinsa na trzy etapy trwające po dwa tygodnie każdy. W pierwszym etapie trzeba ograniczyć węglowodany do 20 g na dobę, zapominając także o produktach zbożowych i pieczywie, a nawet o niektórych warzywach i owocach. Spożywać można natomiast szpinak, por, pomidory, cebulę, dynię, czy seler. W drugim etapie sięgać należy po najwyżej 50 g węglowodanów na dzień, dołączając do jadłospisu truskawki, jagody, maliny i więcej warzyw. Ostatni etap stawia na odżywianie w zasadzie na całe dalsze życie – podstawą są tutaj mięso i białko. Dopuszczalne jest zwiększenie ilości spożywanego cukru, jednak pamiętać trzeba o tym, aby nie łączyć węglowodanów z jajami i mięsem. Najlepszym rozwiązaniem są trzy posiłki w ciągu dnia oraz dwie lekkie przekąski.

PRZECIWWSKAZANIA

Zauważyć warto, że z diety Atkinsa mogą korzystać jedynie osoby zdrowe. Nie jest wskazane sięganie po ta dietę w przypadku nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy czy zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Okazuje się, że zbyt długie stosowanie diety może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Dieta Atkinsa nie jest zalecana także kobietom w ciąży. Niewielkie ilości sodu w jadłospisie mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na problemy z nerkami. Wykluczeniem są także choroby serca, gdyż jadłospis jest ubogi w magnez. Przed zastosowaniem diety Atkinsa pamiętajmy o tym, aby bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Przed zastosowaniem diety Atkinsa warto poznać działanie niepożądane, które są zazwyczaj związane ze zbyt długim stosowaniem takiego jadłospisu. Jednymi z najczęstszych powikłań mogą być zakwaszenie organizmu, miażdżyca, udary mózgu, a także skaza moczanowa. Okazuje się, że po zastosowaniu tej diety szybko wrócą zbędne kilogramy i cały wysiłek będzie w zasadzie zbędny w przypadku powrotu do nawyków żywieniowych sprzed diety. Stosowanie diet jest w dzisiejszych czasach związane z tym, że każdy chce być szczupły i dobrze wyglądać. Osoby z nadwagą powinny szczególnie uważać na efekt jo-jo, na który są szczególnie narażone po korzystaniu z diet niedoborowych. Pewnym minusem mogą być także spożywane w trakcie diety zbyt duże ilości tłuszczu. Taki nadmiar doprowadzi do obciążenia nerek, co z kolei wywoła skazę moczanową. W jadłospisie osoby stosującej dietę jest sporo zakwaszaczy, które niekorzystnie odbiją się na szkliwie zębów i zmienią pH w jamie ustnej. Dochodzi zatem do zwiększenia ryzyka próchnicy. Niedobory magnezu natomiast mogą odbić się na naszym zdrowiu, prowadząc do zaburzeń rytmu serca. Dieta Atkinsa ma swoje zalety i wady. pamiętajmy jednak o tym, że znacznie lepsze efekty przyniesie zdrowy styl życia i zróżnicowane posiłki dostarczające witamin i przyrządzone w odpowiedni sposób. Uprawianie sportu w połączeniu ze zdrowym odżywianiem da efekty na wiele lat, dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie. Z pewnością dieta Atkinsa ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Pamiętać należy o tym, że nie każdy może sięgać po tego typu jadłospis. Konsultacja z lekarzem powinna nakierować nas na to, czy możemy skorzystać z tej opcji i na co szczególnie zwrócić uwagę. Odstraszać nas mogą działania niepożądane, które dotyczą niektórych miłośników takiej diety. Zachętą natomiast jest szybkie zrzucenie paru kilogramów w krótkim czasie.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Chinacheapnfljerseys.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Chinacheapnfljerseys.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Chinacheapnfljerseys.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Chinacheapnfljerseys.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Chinacheapnfljerseys.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony